| Föregående ämne :: Nästa ämne |
| Författare |
Meddelande |
PatrikMalmo Hedersmedlem Donator: 

Ort: Malmö Inlägg: 1371
|
Postat: 2010-07-26 19:48:44 Rubrik: |
|
|
Pil är en bra grej, går säkerligen finfint att köra på. Har man tur och skicklighet kan man hitta pilträdsrötter (färska) som sticker upp i någon bäck. De ger ett mycket trevligt intryck i många burkar, och brukar även skjuta skott om man har lite tålamod.
Alkottar har i nuläget inte mycket krut i sig (ursköljda av regn), men det kan vara en fördel faktiskt. Kan vara bra att starta i mindre skala och se vad som händer. Startrekommendation: 1 kotte per 10 liter vatten. Håll koll på pH. Färgen på vattnet säger intet, man måste mäta. Alkottar är ett naturmaterial, så hur man än vrider och vänder på det så finns inga exakta rekommendationer.
Hilsen,
/P _________________ Beam me up, Scotty. |
|
| Till överst på sidan |
|
 |
PunkFredd Stickling
Inlägg: 27
|
Postat: 2010-07-26 20:10:24 Rubrik: |
|
|
| Kanon ju!!! Pil fanns det nämligen hur mycket som hellst utav, som växer utmed nordreälv! Även med rötter som är "framsköljda" av vatten. då blir det till att göra rent lite grus och dra igång burken ikväll iaf |
|
| Till överst på sidan |
|
 |
PunkFredd Stickling
Inlägg: 27
|
Postat: 2010-07-26 21:39:07 Rubrik: |
|
|
| så nu är det igång.......... en kvarts möblerande i onödan för dom flöt ganska bra haha. |
|
| Till överst på sidan |
|
 |
peckoltia Stickling

Ort: Göteborg Inlägg: 18
|
Postat: 2010-07-27 11:05:49 Rubrik: |
|
|
Det där kommer allt att bli kannonbra, även Glödbandstetran skulle göra sej jäkligt bra i ett sådant kar !!!! Har själv haft funderingar på att inreda ett sådant kar, men det har inte blivit av !!
Väntar på att få se fortsättningen med spänning !!!!
Lövena kommer att sjunka ganska snart !!! |
|
| Till överst på sidan |
|
 |
PunkFredd Stickling
Inlägg: 27
|
Postat: 2010-08-06 10:29:33 Rubrik: |
|
|
Jahapp, nu har akvariet stått och gått en vecka ungefär... har inte haft ljuset tänt utan bara kollat till det då och då, grenarna har redan färgat vattnet ganska brunt. Men de verkar inte som att dom vill sjönka ner i vattnet alls.
Har fått en lustig vit slemm/alg liknande grej på vissa ställen på dom, någon som vet vad detta kan vara?
Är ju satans sugen på att skaffa mig en ny apistogramma nu så jag måste få tag på löv nu med... |
|
| Till överst på sidan |
|
 |
PatrikMalmo Hedersmedlem Donator: 

Ort: Malmö Inlägg: 1371
|
Postat: 2010-08-07 05:10:51 Rubrik: |
|
|
Det vita slemmet tror jag är någon svamp. Vanligt på grenar som man plockat i naturen. Har aldrig sett att det skulle vara farligt för fisken, men det ser trist ut. En del malar/ungfödare äter upp det. Grenarna sjunker med tiden, men det kan ta ett tag. Vill du snabba på det, så skålla dem några gånger och tyng ner dem efteråt.
Hilsen,
/P _________________ Beam me up, Scotty. |
|
| Till överst på sidan |
|
 |
PunkFredd Stickling
Inlägg: 27
|
Postat: 2010-08-07 09:11:00 Rubrik: |
|
|
Ok men dåså. Då är det ju inte värre än att det syns.
Har en ensam kardinal tetra kvar i mitt 720 som inte hunnit bli uppäten ännu (en av trettio) han får nog flytta över som test pilot då! |
|
| Till överst på sidan |
|
 |
|
|
Du kan inte skapa nya inlägg i det här forumet Du kan inte svara på inlägg i det här forumet Du kan inte ändra dina inlägg i det här forumet Du kan inte ta bort dina inlägg i det här forumet Du kan inte rösta i det här forumet Du kan inte bifoga filer i detta forum Du kan inte ladda ner filer i detta forum
|
|